Ny studie: e-cigaretten skadar redan efter 30 bloss

24 juni 2025
 / 
Ny studie: e-cigaretten skadar redan efter 30 bloss

Ny forskning visar att det räcker med ett fåtal bloss på en e-cigarett för att orsaka skadliga förändringar i lungorna. Genom att vi uppmärksammar viktig forskning är vår målsättning att fler unga kan fatta välgrundade beslut, i kontrast till den aggressiva marknadsföringen tobaksindustrin bidrar till. 

En elektronisk cigarett – även kallad vejp – består av en vätskebehållare och en förångare. Redan efter 30 bloss uppstår skadliga förändringar i lungvävnaden, visar en studie från Uppsala universitet som SVT har rapporterat om.

– ”Utifrån våra resultat och det vi har sett tidigare så är cigarettrökning och vejpande på ungefär samma nivå när det gäller de här inflammtionsmarkörerna”, säger forskningsledaren Fariborz Mobarrez.

I 2024 års undersökning från CAN uppgav 38 procent av högstadieeleverna och 56 procent av gymnasieeleverna att de hade använt e-cigaretter någon gång. Det är vanligare att använda e-cigaretter sporadiskt än frekvent – därför är den nya studien särskilt alarmerande.

Fariborz Mobarrez avfärdar myten att vejping fungerar som rökavvänjning.

– ”Vi ser samma negativa effekter som rökning, att rekommendera e-cigaretter ger en falsk trygghet.”

Vi på A Non Smoking Generation ser med stor oro på utvecklingen. E-cigaretter är ingenting annat än en farlig produkt som säljs med en tvivelaktig marknadsföring. Vi ser med oro på att barn och unga ofta lockas in i användning av smaker och trendiga produkter.

Det är avgörande att politiken agerar kraftfullt för att stoppa den nikotinepidemi som sprids bland unga i Sverige, exempelvis genom att förbjuda alla former av tobaks- och nikotinprodukter under hela skoltiden.

Tycker du också att alla Sveriges elever förtjänar en helt nikotinfri skoltid? Stöd vårt arbete här.

För mer information om hur skolor kan arbeta för en nikotinfri skoltid, klicka här.