
Denna vecka besöker A Non Smoking Generation Örebro för att sprida kunskap till unga om tobakens negativa konsekvenser och avslöja tobaksindustrins oetiska metoder. I P4 Örebro berättar föreläsningsduon Ronja och Lisa om föreläsningen och om responsen de får av högstadie- och gymnasieeleverna de möter.
Genom projektet Tobaksbarn reser Ronja och Lisa runt i Sverige för att föreläsa och möta ungdomar och ge argument för att avstå från nikotinprodukter. Mellan två föreläsningar på Navets skola intervjuades Ronja och Lisa av P4 Örebro.
– Vi föreläser i förebyggande syfte, att inte få folk, alltså unga och barn runt om i Sverige, att inte börja med nikotin och tobaksprodukter. Därför gör vi denna turné varje höst och har hållit på sedan 2013.
Under föreläsningen får eleverna ta del av kunskap om hur tobaksprodukterna kopplas till bland annat barnarbete, de globala målen och miljöpåverkan. Ronja berättar vad många elever reagerar mest på.
– Hela globala målen som FN har framställt för 2030 motarbetas av tobaks- och nikotinproduktion och det är inte många unga som vet, som till exempel social hållbarhet kopplat till det här.
Lisa uppmärksammar att elever även uttrycker starka reaktioner när det kommer till miljöförstöring.
– Hur mycket skräp faktiskt tobaksprodukter leder till, att det är 70 % av allt skräp i vår natur som är just tobaksprodukter, det är många som reagerar på.
Föreläsarna lyfter även frågan om det vita snuset och hur det ofta marknadsförs som mindre farligt.
– Dessa produkter innehåller mängder med nikotin, oftast mer än cigaretter, vilket gör att man faller i ett beroende mycket snabbare.
Intervjun avslutas med att förtydliga var nikotinet i produkterna faktiskt kommer ifrån.
– I och med att nikotinet kommer från tobaksplantan så rör det sig om precis samma produkter i slutändan.
Vill du hjälpa oss att sprida kunskap och motivera fler unga att avstå från tobak och nikotin? Stöd vårt arbete här.
Hela radiointervjun finns att lyssna på “Förmiddag i P4 Örebro”. Den börjar 13 min in i förmiddagsinslaget.
